Jesteś tutaj: Blog Jak medytacja wpływa na mózg?

Jak medytacja wpływa na mózg?

#wpływ medytacji na mózg # medytacja # medytacja efekty

Data publikacji: 10:00, dnia 04 kwiecień 2024r.
Data aktualizacji: :, dnia r.
2754
0

Od tysięcy lat praktykowana w różnych kulturach jako środek do osiągnięcia wewnętrznego spokoju, równowagi umysłu i ciała, ale i obudzenia świadomości - medytacja, to o niej będzie mowa w niniejszym artykule.

Choć tak popularna, dopiero w ostatnich dziesięcioleciach zaczęto badać jej wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu i całego organizmu. Co ciekawe, w swoich pracach naukowcy udowodnili, że regularna praktyka medytacji może wywoływać zmiany strukturalne i funkcjonalne w mózgu. To z kolei przekłada się na liczne korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

W tym artykule:

  • Zgłębimy jak medytacja wpływa na mózg.
  • Odkryjemy, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na praktykę medytacji.
  • Poznasz techniki medytacyjne Zbigniewa Jana Popko, które pozwolą zatrzymać gonitwę myśli, usunąć stres, negatywne emocje, a dzięki temu poprawić pracę i sprawność mózgu.

Jak medytacja wpływa na mózg?

Medytacja efekty. Co się dzieje podczas medytacji?

Podczas praktyki medytacji zachodzą liczne zmiany w organizmie, zarówno w sferze fizjologicznej, jak i psychicznej. Oto kilka głównych procesów, które mają miejsce:

  1. Zmiany w aktywności mózgu.
    Jak wykazali naukowcy, medytacja może wpływać na aktywność różnych obszarów mózgu. Przykłady badań naukowych znajdziesz w dalszej części artykułu.

  2. Zmiany w układzie nerwowym.
    Nawet jeśli podczas medytacji dochodzi do pewnego pobudzenia (np. przez koncentrację na oddechu, co może tymczasowo zwiększyć  czujność), długoterminowy efekt praktyki prowadzi do osiągnięcia głębszego spokoju i relaksu poprzez aktywację układu przywspółczulnego. Dzięki temu zauważalne może być obniżenie tętna, zmniejszenie ciśnienia krwi, i lepsze zarządzanie poziomem hormonu stresu, co przyczynia się do ogólnego poczucia spokoju i regeneracji.
  3. Poprawa koncentracji i uwagi.
    Praktyka medytacji m.in. tej opartej na uważności (mindfulness), może przyczynić się do poprawy koncentracji i skupienia uwagi na chwili obecnej. To z kolei przekłada się na zachowanie jasności umysłu w pracy oraz podczas wykonywania codziennych czynności
    .

  4. Regulacja emocji.
    Ćwiczenia medytacyjne mogą wspomóc regulację emocji poprzez wzrost świadomości emocjonalnej. Wraz z praktyką medytacji, nabywamy umiejętności obserwowania własnych emocji i uczuć z akceptacją, bez oceniania czy reagowania na nie impulsywnie.
    To znacznie może poprawić komfort i jakość naszego życia.

    Jeśli poszukujesz sposobu na uwolnienie swoich emocji, ta medytacja może Cię zainteresować.
  5. Redukcja poziomu stresu i lęku.
    Medytacja bywa także wykorzystywana jako narzędzie do radzenia sobie ze stresem i lękiem. Dzięki praktyce medytacji poziom kortyzolu, określanego hormonem stresu maleje, przy jednoczesnym wzroście aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za relaks i spokój.

    Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Medytacja a stres. Czy medytacja na stres jest skuteczna?”.

  6. Rozwijanie empatii.
    Wybrane techniki medytacyjne m.in. medytacja miłującej dobroci, inaczej zwana „Metta”, mogą pomóc w kultywowaniu empatii i współczucia wobec siebie i innych. To przekłada się na lepsze relacje interpersonalne, zrozumienie innych, wzrost samoświadomości, a tym samym promowanie pozytywnych zmian społecznych.

Medytacja - badania naukowe

To, jak medytacja wpływa na mózg, zostało wykazane w licznych badaniach naukowych. Poniżej prezentujemy wybrane z nich.

W październiku 2007 r. w „Proceedings of the National Academy of Sciences” Y. Y. Tang i współpracownicy przedstawili wyniki badań, które sugerują, że nawet krótkoterminowe treningi medytacyjne mogą prowadzić do znaczącej poprawy w utrzymaniu uwagi i samoregulacji.

Jak medytacja wpływa na mózg. Efekty medytacji

Badania opublikowane na łamach czasopisma „Frontiers in Human Neuroscience” w 2012 r. wykazały zmiany w giętkości kory mózgowej u osób, które praktykują medytację. Odkryto, że osoby medytujące mają zwiększoną giętkość w wielu obszarach kory. To natomiast może świadczyć o lepszej zdolności mózgu do przetwarzania informacji, podejmowania decyzji i formowania pamięci.

Z kolei badanie z 2013 r. opublikowane w „Social Cognitive and Affective Neuroscience” wykazało, że regularna praktyka medytacji może zmienić sposób, w jaki mózg reaguje na emocjonalne bodźce. Uczestnicy, którzy praktykowali medytację, wykazywali mniejszą aktywność w obszarze mózgu odpowiedzialnym za przetwarzanie emocji, takich jak strach i gniew, w odpowiedzi na emocjonalne obrazy. To sugeruje, że medytacja może pomóc w lepszym zarządzaniu emocjami i reakcjach na stresujące lub negatywne sytuacje.

Ponadto badanie, które ukazało się w 2015 r. w „Frontiers in Psychology” analizowało długoterminowy wpływ praktyki medytacji na zanik szarej substancji w mózgu, który jest naturalnym procesem starzenia. Wyniki sugerują, że osoby medytujące mogą doświadczać wolniejszego tempa zaniku szarej substancji. To oznacza, że medytacja może opóźniać procesy starzenia się mózgu.

Mindfulness - medytacja uważności

Badania przeprowadzone przez zespół Britty K. Hölzel (2011 r.) wykazały, że regularna praktyka medytacji uważności wiąże się ze zwiększeniem gęstości szarej substancji w mózgu, szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za pamięć, stres, samoregulację i empatię. To odkrycie sugeruje, że medytacja pozytywnie oddziałuje na mózg i może przyczyniać się do pozytywnych zmian strukturalnych w jego obrębie. To ważna informacja dla wszystkich osób, które praktykują medytację uważności.

Medytacja na uspokojenie

By ukoić zszargane nerwy i przywrócić jasność umysłu, pomocną techniką medytacyjną jest medytacja na uspokojenie „Cisza” Zbigniewa Jana Popko.

Jej praktyka umożliwi Ci:

  • Odnalezienie ciszy i mądrości w sobie.
  • Nabrania odwagi i pewności, aby sprostać wyzwaniom codziennego życia.
  • Wyciszysz umysł, emocje i myśli.
  • Odprężysz ciało, wzmocnisz zdrowie.
  • Medytacja natchnie Cię chęcią do życia o każdej porze dnia.

Medytacje Zbigniewa Jana Popko to nie tylko relaksacja, ale również droga do osiągnięcia harmonii ciała, umysłu i ducha. To Twoja wewnętrzna droga do sukcesu, poprawy życia i obudzenia świadomości.

Medytacja uzdrawiająca Zbigniewa Jana Popko

Gwarancją dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, witalności, poprawy jakości życia, lepszych relacji międzyludzkich jest równowaga wszystkich struktur, które tworzą człowieka. Stan umysłu, ciała i ducha - te wszystkie elementy wzajemnie wpływają i oddziałują na siebie, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o siebie holistycznie.

Medytacja uzdrawiająca Zbigniewa Jana Popko to innowacyjna technika uzdrawiania. Oczyszcza przestrzeń, obejmuje naprawę całości istoty ludzkiej, począwszy od ciała fizycznego, przez energetyczne (w tym umysł, emocje, myśli), egzystencję, aż po sferę duchową. Ponadto podczas uzdrawiania skasowane zostają węzły karmiczne (wszelkie karmiczne obciążenia osobiste, jak i pokoleniowe) oraz inne, szkodliwe kody i zaburzenia.

Jeśli temat Cię zainteresował, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie można zapoznać się ze szczegółami i skorzystać z działania uzdrawiającego (medytacji uzdrawiającej).

Wpis redakcji popko.pl

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2024