Jesteś tutaj: Blog Jak medytacja wpływa na mózg?

Jak medytacja wpływa na mózg?

#wpływ medytacji na mózg # medytacja # medytacja efekty

Data publikacji: 14:00, dnia 16 styczeń 2025r.
Kategoria:Blog
3019
0

Medytacja - choć tak popularna, dopiero w ostatnich dekadach zaczęto badać jej wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu i całego organizmu. Badania pokazują, że jej regularna praktyka może prowadzić do zaskakujących zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu. To z kolei przekłada się na liczne korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

W tym artykule:

  • Zgłębimy jak medytacja wpływa na mózg.
  • Odkryjemy korzyści, dla których coraz więcej osób decyduje się na jej praktykę.
  • Przejdziemy do praktycznej strony medytacjipoznasz techniki medytacyjne Zbigniewa Jana Popko, które pozwolą zatrzymać gonitwę myśli, usunąć stres, negatywne emocje, a dzięki temu poprawić pracę i sprawność mózgu. A to dopiero początek. Zapraszamy!

Jak medytacja wpływa na mózg?

Medytacja efekty. Co się dzieje podczas medytacji?

Podczas praktyki medytacji zachodzą liczne zmiany w organizmie, zarówno w sferze fizjologicznej, jak i psychicznej. Oto kilka głównych procesów, które mają miejsce:

  1. Zmiany w aktywności mózgu.
    Jak wykazali naukowcy, medytacja może wpływać na aktywność różnych obszarów mózgu. Przykłady badań naukowych znajdziesz w dalszej części artykułu.

  2. Zmiany w układzie nerwowym.
    Nawet jeśli podczas medytacji dochodzi do pewnego pobudzenia (np. przez koncentrację na oddechu, co może tymczasowo zwiększyć  czujność), długoterminowy efekt praktyki prowadzi do osiągnięcia głębszego spokoju i relaksu poprzez aktywację układu przywspółczulnego. Dzięki temu zauważalne może być obniżenie tętna, zmniejszenie ciśnienia krwi i lepsze zarządzanie poziomem hormonu stresu, co przyczynia się do ogólnego poczucia spokoju i regeneracji.
  3. Poprawa koncentracji i uwagi.
    Praktyka medytacji może przyczynić się do poprawy koncentracji i skupienia uwagi na chwili obecnej. To z kolei przekłada się na zachowanie jasności umysłu w pracy oraz podczas wykonywania codziennych czynności
    .

  4. Regulacja emocji.
    Ćwiczenia medytacyjne mogą wspomóc regulację emocji poprzez wzrost świadomości emocjonalnej. Wraz z praktyką medytacji, nabywamy umiejętności obserwowania własnych emocji i uczuć z akceptacją, bez oceniania czy reagowania na nie impulsywnie.
    To znacznie może poprawić komfort i jakość naszego życia.

    Jeśli poszukujesz sposobu na uwolnienie swoich emocji, ta medytacja może Cię zainteresować.
  5. Redukcja poziomu stresu i lęku.
    Medytacja bywa także wykorzystywana jako narzędzie do radzenia sobie ze stresem i lękiem. Dzięki praktyce medytacji poziom kortyzolu, określanego hormonem stresu maleje, przy jednoczesnym wzroście aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za relaks i spokój.

    Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Medytacja a stres. Czy medytacja na stres jest skuteczna?”.

  6. Rozwijanie empatii.
    Wybrane techniki medytacyjne m.in. medytacja miłującej dobroci, inaczej zwana „Metta”, mogą pomóc w kultywowaniu empatii i współczucia wobec siebie i innych. To przekłada się na lepsze relacje interpersonalne, zrozumienie innych, wzrost samoświadomości, a tym samym promowanie pozytywnych zmian społecznych.

Korzyści płynące z medytacji mogą się także różnić w zależności od osoby, częstotliwości praktyki, a także kontekstu osobistego i życiowego.

Medytacja - badania naukowe

To, jak medytacja wpływa na mózg, zostało wykazane w licznych badaniach naukowych. Poniżej zaprezentujemy wybrane z nich.

Jeśli jednak już teraz chcesz dowiedzieć się więcej, polecamy obejrzeć wideoblog Agaty Popko:

Wybrane badania naukowe:

  • Badanie z 2023 roku wykazało, że nawet krótka praktyka medytacyjna może wywoływać zauważalne zmiany w aktywności mózgu. U osób medytujących po raz pierwszy zaobserwowano zwiększenie fal alfa i theta, które są związane z relaksacją i stanami medytacyjnymi.

  • Badanie z 2022 roku wykazało, że medytacja otwartego monitorowania może wzmacniać połączenia neuronalne w mózgu. Analiza EEG u doświadczonych medytujących pokazała zwiększoną koherencję fal gamma w prawej półkuli, co sugeruje, że ta forma medytacji poprawia funkcjonowanie sieci związanych z uwagą i świadomością.

  • Badanie z 2020 roku wykazało, że medytacja może powodować strukturalne i funkcjonalne zmiany w mózgu. Analiza MRI ujawniła, że regularna praktyka medytacji zwiększa objętość istoty szarej w obszarach odpowiedzialnych za uwagę, emocje i samoregulację. Wyniki sugerują, że medytacja nie tylko poprawia funkcje poznawcze, ale także wspiera zdrowie psychiczne i neuroplastyczność mózgu.

Medytacja - jak wpływa na mózg, badania naukowe

Mindfulness - medytacja uważności

Medytacja, szczególnie medytacja oparta na uważności (mindfulness), jest praktyką skierowaną na trenowanie uwagi, pomagając w koncentracji i ograniczaniu błądzenia umysłu.

  • Badanie z 2022 roku wykazało, że medytacja uważności zwiększa łączność funkcjonalną między kluczowymi sieciami mózgowymi: domyślną, istotności oraz centralną wykonawczą. Analiza funkcjonalnym rezonansem magnetycznym pokazała, że regularna praktyka medytacji wzmacnia integrację tych sieci, co może prowadzić do poprawy funkcji poznawczych i emocjonalnych.

  • Badanie z 2021 roku wykazało, że medytacja może zmniejszać częstotliwość wędrowania umysłu i poprawiać funkcje poznawcze. Analiza pokazała, że regularna praktyka medytacji pozytywnie wpływa na procesy takie jak uwaga i kontrola poznawcza, co przekłada się na lepsze zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan.

  • Badanie z 2019 roku wykazało, że medytacja uważności może wpływać na strukturę mózgu, zwiększając plastyczność istoty białej. Zmiany te mogą wspierać lepsze funkcjonowanie poznawcze oraz regulację emocji, co podkreśla potencjał medytacji jako narzędzia wspierającego zdrowie psychiczne i neurologiczne. 

Medytacja – źródło przyszłych odkryć

Medytacja pozostaje ciągle intensywnie badanym obszarem nauki. Mimo wielu odkryć i badań na jej temat, mnóstwo aspektów tej praktyki jest jeszcze nieodkrytych i niezbadanych. Stawia nas to przed fascynującym pytaniem: jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie medytacja i czego o niej nie wiemy? Przyszłość niewątpliwie przyniesie kolejne odkrycia w tej dziedzinie, które mogą na nowo zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych medytujących i badaczy.

Jak medytacja wpływa na mózg. Efekty medytacji

Medytacja - praktyka dla każdego

Medytacje, które znajdziesz na naszej stronie to nie tylko relaksacja, ale również sposób na osiągnięcie harmonii ciała, umysłu i ducha. To Twoja wewnętrzna droga do:

  • odnalezienia ciszy i mądrości w sobie,
  • nabrania odwagi i pewności, aby sprostać wyzwaniom codziennego życia,
  • świadomego kreowania lepszej przyszłości,
  • osiągnięcia spełnieniasukcesu,
  • poprawy życia i obudzenia świadomości.

Jak mawia sam twórca medytacji Zbigniew Jan Popko:

Prawdziwa medytacja to nie słowa, które poprawiają nastrój w stanie wyciszenia organizmu, ale potężne narzędzie służące do wprowadzania rozległych zmian w całej energetycznej architekturze jednostki ludzkiej”.

Medytacja uzdrawiająca Zbigniewa Jana Popko

Gwarancją dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, witalności, poprawy jakości życia, lepszych relacji międzyludzkich jest równowaga wszystkich struktur, które tworzą człowieka. Stan umysłu, ciała i ducha - te wszystkie elementy wzajemnie wpływają i oddziałują na siebie, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o siebie holistycznie.

Medytacja uzdrawiająca Zbigniewa Jana Popko to innowacyjna technika uzdrawiania. Oczyszcza przestrzeń, obejmuje naprawę całości istoty ludzkiej, począwszy od ciała fizycznego, przez energetyczne (w tym umysł, emocje, myśli), egzystencję, aż po sferę duchową. Ponadto podczas uzdrawiania skasowane zostają węzły karmiczne (wszelkie karmiczne obciążenia osobiste, jak i pokoleniowe) oraz inne, szkodliwe kody i zaburzenia.

Medytacja uzdrawiająca

Jeśli temat Cię zainteresował, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu. Tam znajdziesz szczegółowe informacje i będziesz mieć możliwość doświadczenia uzdrawiającej mocy medytacji w praktyce.

Wpis redakcji popko.pl

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2025