Jak wyjść z depresji i zacząć żyć?
#depresja # jakwyjsczdepresji # psychologia
Depresja. Temat dobrze znany większości z nas. Dotyka wielu ludzi, bez względu na status społeczny, płeć, wyznanie czy miejsce zamieszkania. Wydawać by się mogło, że o depresji powiedziano już naprawdę wszystko. Wydano na ten temat wiele książek czy publikacji, przeprowadzono liczne badania a także dokonano wielu odkryć, pozwalających aktywnie walczyć ze stanem chorobowym jakim jest depresja.
Niestety mimo coraz większej wiedzy na jej temat, cierpiących na depresję nie ubywa, a nawet można by stwierdzić, że jej liczba stale rośnie. Gdzie więc tkwi błąd? Jak wiele osób ma depresję? Jak poznać depresję?
Zapewne wielokrotnie zdarzyło Ci się rozmyślać, czy to co aktualnie przeżywasz jest już depresją , która odcisnęła piętno na Twojej psychice, czy może typową chandrą, która wkradła się na chwilę i niebawem minie? Jedno jest pewne: jeśli stan pogorszenia nastroju utrzymuje się dłuższy okres, a Ty zauważyłeś spadek zainteresowania dotychczasowym życiem, najprawdopodobniej jesteś w depresji. Im szybciej ją rozpoznasz, podejmując właściwe kroki, tym szybciej z niej wyjdziesz.
Wiele osób potrafi miesiącami i latami tkwić w depresji, nawet o tym nie wiedząc. Depresja jest poważnym zaburzeniem o podłożu psychicznym . To stan chorobowy, objawiający się długotrwałym obniżeniem nastroju, złym samopoczuciem, zniechęceniem, przygnębieniem, apatią czy wycofaniem z życia społecznego. Z biegiem czasu powoduje wyniszczenie organizmu odczuwaniem smutku i brakiem chęci do życia. Stan ten trudno jednoznacznie zdefiniować, ponieważ zależny jest od wielu czynników, np. ludzi czy sytuacji, którzy się do tego przyczynili, stąd też depresja może przyjmować różną postać. Jednym towarzyszy bezsenność, podczas gdy inni nie będą wychodzić z łóżka. Kiedy pierwsza grupa zmaga się z niekontrolowanym łaknieniem, druga odczuwa brak apetytu. Bywa również i tak, że zmęczenie, apatia czy potrzeba snu to nie wynik depresji, a brak odpowiednich witamin lub minerałów, spowodowany długotrwałym stresem czy chorobą fizyczną. Dlatego zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza, należy wykluczyć inne zaburzenia.
Objawy depresji
Objawy depresji można łatwo przegapić, zwłaszcza w jej początkowym stadium. Choć głęboki smutek jest czymś co najbardziej kojarzy się z depresją, należy pamiętać, że nie jest on jedynym i wystarczającym powodem do jej rozpoznania, mogą towarzyszyć mu również inne objawy.
Warto jednak podkreślić, że niezależnie od stopnia zaawansowania stanu chorobowego, depresja jest zaburzeniem psychicznym , które można wyleczyć, o ile człowiek podejmie wysiłek i zechce na trwałe zmienić swoją postawę na lepszą.
Poniżej najczęściej zgłaszane niepokojące zmiany w zachowaniu, odczuwane podczas depresji:
- utrata lub spadek zainteresowań oraz płynących z nich przyjemności
- wycofanie z życia społecznego, izolacja
- poczucie braku nadziei i sensu życia
- smutek, zwątpienie, płaczliwość
- brak wiary w siebie, zmniejszenie aktywności, apatia
- nadmierne zmęczenie, ospałość, brak energii
- zmniejszenie lub zwiększenie apetytu
- zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, nadmierna senność)
- trudności z pamięcią czy koncentracją
Do typowych objawów depresji zalicza się też:
- niepokój, lęk
- poczucie bezwartościowości, niska samoocena, poczucie winy
- napięcia wewnętrzne
- powracające myśli o śmierci i samobójstwie
- trudności ze skupieniem uwagi lub podejmowaniem decyzji
- fizyczne objawy depresji to: bóle brzucha, głowy, klatki piersiowej, nerwobóle
- zaburzenia seksualne z utratą popędu i przyjemności seksualnej
Przyczyny depresji
Kiedy stykasz się z różnymi objawami depresji, to pewnie zastanawiasz się, dlaczego właściwie się pojawiła, co ją wywołuje i warunkuje. Wiadomym jest, że nie każdy człowiek na te same wydarzenia reaguje w taki sam sposób. Zapewne nie pierwszy raz widziałeś osoby, które w tych samych okolicznościach zachowują spokój, a inne wręcz odwrotnie: są rozdrażnione, zestresowane czy przestraszone.
Depresja ma różne oblicza., a sam m echanizm działania depresji jest złożony i nie do końca poznany, uwzględnia zwykle skutek interakcji wielu czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Z reguły czynniki powodujące depresję to wydarzenia życiowe o silnym zabarwieniu emocjonalnym. W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, iż poprzeczka ustawiona jest na tyle wysoko, że człowiek próbujący ją przeskoczyć, poważnie się przeciąża. Ową poprzeczką mogą być założenia, że „zawsze trzeba sobie radzić samodzielnie, „nie można okazywać słabości”, a w życiu dojrzałego człowieka „nie ma miejsca na prawdziwe uczucia”. Kontfrontując się z tymi założeniami, mając do czynienia z różnorodnymi wydarzeniami życiowymi, człowiek łamie się pod ciężarem presji i przestaje w siebie wierzyć. W takiej sytuacji trudno przejść do porządku dziennego, kiedy w środku czujesz ból , rozpacz i bezradność , nawet jeśli wewnętrzne schematy każą robić co innego.
Stany depresyjne
Stany depresyjne najczęściej są związane ze stratą lub odejściem bliskich osób, zmianą stanu zdrowia, zawodem emocjonalnym, nagłym pogorszeniem sytuacji materialnej, zmianą miejsca pracy, utratą pracy, zmianą miejsca zamieszkania, nowymi obowiązkami, nowymi rolami, np. rodzinnymi, społecznymi czy zawodowymi.
Dobra kondycja psychiczna, stabilne poczucie własnej wartości, wsparcie bliskich osób czy wewnętrzna harmonia pomaga w radzeniu sobie ze zmianami, które nas dotykają. Kiedy w trudnych sytuacjach lub w długotrwałym stresie brakuje któregoś z wymienionych komponentów lub dochodzi do zmian organicznych występujących w mózgu, człowiek narażony jest na obniżony nastrój i gorsze funkcjonowanie. A kiedy obniża się nastrój, pogarsza się również jakość myśli i emocji, co w konsekwencji doprowadza do powstania stanu depresyjnego , który od tej chwili zadomawia się w nas na stałe.
Leczenie depresji
Leczenie depresji jest procesem, który może być skomplikowany i wymagać różnorodnych działań, zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta. W procesie leczenia depresji ważna jest współpraca z wykwalifikowanym specjalistą, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę i dobierze właściwe terapie. Należy też zwrócić uwagę, jak ważną rolę w całym procesie wyjścia z depresji odgrywa otoczenie. Osoby dotknięte depresją potrzebują wsparcia i pomocy bliskich.
Jeśli zauważysz u kogoś objawy depresji, warto zachęcić go do poszukania pomocy u specjalisty, a także oferować wsparcie i zrozumienie w trudnych momentach.
Sposoby na wyjście z depresji - jak radzić sobie na co dzień
Nawet jeśli sytuacja wydaje się trudna i nie widzisz chwilowo właściwych rozwiązań, wiedz, że w każdej chwili możesz skorzystać z różnych technik i rozwiązań, które mogą być pomocne w przypadku depresji.
Poniżej kilka sposobów, które możesz zrealizować, aby poradzić sobie z objawami depresji i znacząco poprawić jakość życia.
1. Sesje oddechowe
Oddychanie jest czynnością bezwarunkową, którą wykonujemy nieustannie. Świadome oddychanie nie tylko uspokaja organizm, dotlenia nasz mózg, ale również pozwala kontrolować nasze reakcje na sytuacje, z którymi się stykamy. Jeśli myśli i emocje są w równowadze, zminimalizowane zostaną negatywne skutki depresji czy stresu. Dzięki regularnym oddechom stajemy się spokojniejsi, wyciszeni oraz bardziej zdystansowani do sytuacji. Sesje oddechowe to świetny sposób na poprawę nastroju , nabranie sił czy chęci do działania, a także doraźne wsparcie w radzeniu sobie z depresją.
2. Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Jest jednym z głównych elementów zdrowego stylu życia. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy utrzymać nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale także psychiczną, co niewątpliwie determinuje wysoką jakość życia i dobre samopoczucie. Wysiłek fizyczny ma również ogromne znaczenie w profilaktyce chorób, m. in. zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, schorzeń sercowo-naczyniowych oraz zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Co istotne trening dodaje nam sił witalnych i motywacji do działania , dzięki czemu podnosimy swoje wibracje a co za tym idzie: jakość myśli i emocji, które są kluczem do utrzymania dobrej kondycji psychicznej.
3. Medytacja
Dobroczynny wpływ medytacji doświadcza i docenia coraz więcej osób. Nic dziwnego, w końcu jest świetną odpowiedzią na problemy coraz szybszego tempa życia, oferując wyjście z wielu problemów, trudnych sytuacji dnia codziennego czy chorób.Regularna medytacja niweluje przyczyny negatywnego wpływu depresji na nasz stan psychiczny, oraz pomaga odzyskać wewnętrzy spokój i harmonię.
Medytacja jest zbawienna dla naszego zdrowia, ponieważ pozwala wyciszyć natłok myśli, uspokaja emocje , dzięki czemu człowiek staje się bardziej pogodny i zdystansowany do wielu sytuacji życiowych. Ponadto pomaga w leczeniu wielu dolegliwości, obniża ciśnienie krwi , poprawia metabolizm oraz łagodzi uczucie zmęczenia . Dzięki rosnącemu poczuciu akceptacji, medytujący częściej doświadcza stanu zadowolenia, spełnienia i wdzięczności, a co za tym idzie wzrasta wiara we własne możliwości i pewność siebie .
Czy wiesz, że…?
… za 70% chorób ciała fizycznego i za 90% uszkodzeń psychiki nie odpowiada świat fizyczny, ale energetyczny, ten niewidoczny gołym okiem? Stąd też warto korzystać również z medytacji i uzdrawiania za pomocą energii.
Jeśli szukasz takich medytacji zapraszamy na do działu MEDYTACJE DLA KAŻDEGO, gdzie znajdziesz medytacje prowadzone stworzone przez największego mistyka tych czasów - Zbigniewa Jana Popko, które są nieocenionym darem i ewenementem na skalę światową.
4. Korzystanie z gotowych narzędzi – Psychologia Duchowa
Może nie wiedziałeś, że istnieje coś takiego jak Psychologia duchowa.
To aktywny dział wiedzy, przynależący do obszaru świadomości energetycznej, której rozwiązania zdrowotne nie mają wiele wspólnego z tym, co proponuje współczesna psychologia, psychiatria czy nauki behawioralne. Psychologia Duchowa zawieraproste techniki, poprawiające kondycję psychiczną bez znajomości prawideł energetycznych. Dostępna jest dla każdego, zarówno dla ludzi nie potrafiących kontrolować własnych przeżyć jak i ludzi zapętlonych, nie mogących uporać się z problemami życia codziennego.To zjawisko, które powołuje upragniony stan psychofizyczny, bez dodatkowej pracy z problemem. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem i do skorzystania z gotowych narzędzi na kanale POPKO Uzdrawianie Ciała i Ducha.
5. Wprowadzenie zmian w myśleniu, życie pasją i marzeniami.
Myśli i emocje nie są neutralne. Zawsze są wyborem dróg i tylko od nas zależy, jaki kierunek temu nadamy. Same myśli i emocje nie mają żadnego znaczenia, tak jak i nóż, dopóki nie sięgnie po niego ręka. Nóż to narzędzie, które może być wykorzystane we właściwym celu, jak np. pokrojenie warzyw do obiadu jak i w niecnym – zabicie drugiego człowieka. Brzmi drastycznie? Być może, ale dokładnie taki sam mechanizm działania zostaje zastosowany w przypadku myśli i emocji. Dopóki nie zastąpimy go własnym wzorem, i nie zabarwimy pozytywnym obrazem, zaprojektowany świat przez nasze myśli i emocje, wprowadzi niepokój, lęk, powodując lawinę niskich wibracji o tym, jak wszystko zaburzyć. I tak tonąc w powodzi destrukcyjnych schematów, wyświetlamy dokładnie taki obraz, o który nam chodzi.
Pokonać depresję i cieszyć się życiem
Gdy zauważysz piętrzące się negatywne myśli i wzburzone emocje , wiedz, że jest to spowodowane energetyczną agresją. Najlepszą receptą wówczas, jest jak najszybsze odcięcie się od nich oraz obrazów przez nie projektowanych, uspokojenie poprzez wibracje radości, po czym przeniesienie do przyszłości wszystkich wykorzystanych w grze elementów, nadając im nowy, właściwy wzór.
Jak to zrobić? Wejść w marzenia! Marzenia to nasze wewnętrzne pragnienia i cele, związane z tym czego jeszcze nie mamy a chcielibyśmy, żeby było. To potężny kreator rzeczywistości, który uruchomiony potęgą myśli i emocji nadaje celom obrany kierunek. Marzenia są motorem do działania i siłą napędową, motywując nas do życia oraz nadając mu sens. Naucz się więc żyć marzeniami, do których masz dostęp w stanie radości lub kochania, a to czego pragniesz wydarzy się szybciej, niż przypuszczasz. Życie marzeniami ma jeszcze tę cudowną zaletę, że neutralizuje proces myślenia, przez co natłok myśli znika, dzięki czemu utrzymanie właściwym wzorców, trwa znacznie dłużej.
Wpis redakcji popko.pl