Jesteś tutaj: Blog Czym jest wysoka wrażliwość WWO? Jak rozpoznać wysoko wrażliwe osoby?

Czym jest wysoka wrażliwość WWO? Jak rozpoznać wysoko wrażliwe osoby?

#wysokawrazliwosc #psychologia #medytacja

Data publikacji: 17:00, dnia 07 grudzień 2022r.
Data aktualizacji: :, dnia r.
3227
0

W dzisiejszym świecie pełnym bodźców, osoby wysoko wrażliwe, czyli WWO, odczuwają je intensywniej, co znacząco wpływa na ich życie. Ta wrażliwość to cecha, która umożliwia głębsze przeżywanie emocji i empatię, ale może też stanowić wyzwanie w codziennym funkcjonowaniu.

W tym artykule zgłębimy, czym jest wysoka wrażliwość, jakie są główne cechy WWO, na czym polega ich wyjątkowość i jak mogą one efektywnie radzić sobie w świecie, który nie zawsze rozumie ich potrzeby.

Dowiesz się również, w jaki sposób otoczenie może wspierać takie osoby, aby pomóc im w pełni wykorzystać swój potencjał.

wwo wysoka wrażliwość

Czym jest wysoka wrażliwość w dzisiejszych czasach?

Obecny świat nasycony jest całą gamą stale zmieniających się bodźców. Im silniejsza i dłuższa ekspozycja na negatywne bodźce, tym mniejsza jest nasza wrażliwość. Nic w tym dziwnego, skoro stale bombarduje nas natłok informacji, a wszystko walczy o naszą uwagę.

Z tego powodu świat przesycają coraz żywsze kolory, szybciej poruszające się zdjęcia i napisy natarczywie próbujące ożywić nasze zmysły, które stają się coraz bardziej odporne na to, co dzieje się wokół. Ale jest to zaledwie kropla w morzu, w porównaniu do tego co właściwie może dostrzec osoba o wysokim stopniu wrażliwości. 

Kim są osoby wysoko wrażliwe? 

WWO, HSP

To inaczej osoby, które odczuwają wszelkie bodźce płynące z zewnątrz i wewnątrz intensywniej oraz głębiej. Zwykle charakteryzują się większą empatią, podatnością na stres i znacznie bardziej rozbudowaną wyobraźnią. Najczęściej związane jest to z bogatym przeżywaniem różnych wydarzeń czy sytuacji, których doświadczają.

Funkcjonują inaczej niż przeciętni ludzie. Z tego powodu nieustannie słyszą, że są przewrażliwieni lub zbyt emocjonalnie do wszystkiego podchodzą. Niezrozumiani przez osoby z najbliższego otoczenia, nierzadko izolują się od rzeczywistości, by w zaciszu przeanalizować sprawy dnia codziennego. 

Poznaj lepiej osoby o wysokim poziomie wrażliwości

Osoby WWO - czujące „więcej” - mają niezwykle empatyczne usposobienie. Charakteryzuje ich umiejętność współczucia na głębokim poziomie i chęć niesienia pomocy innym. Są miłe, przyjacielskie oraz postrzegają rzeczywistość w zupełnie inny sposób. Osoby wrażliwe mają zdolność do głębokiego i intensywnego przetwarzania informacji, analizowania różnych poglądów i aspektów życiowych.  

Zwykle wyróżniają się na tle pozostałej części społeczeństwa a ich wrażliwość posiada wiele odcieni i wymiarów. Nie mają też problemów z odczytywaniem właściwych intencji. W mig rozszyfrują zamiary i potrzeby innych ludzi. Można by rzec, że są bardziej świadomi informacji jakie napływają z otaczającego ich świata i sytuacji, które ich spotykają. 

Jakie są cechy osób WWO, HSP? Na co zwrócić uwagę?

Cechy osób z wysoką wrażliwością:

  • skłonność do refleksji i głębokiego przetwarzania informacji, 
  • wychwytywanie szczegółów lub subtelności, które dla pozostałych osób są trudne do dostrzeżenia, 
  • większa empatia oraz wrażliwość na krzywdę, ból, emocje i potrzeby innych – zarówno ludzi, jak i zwierząt, 
  • chęć niesienia bezinteresownej pomocy, dbanie o innych,
  • większa sensytywność na bodźce płynące z wewnątrz i zewnątrz, 
  • podatność na stres, utratę równowagi emocjonalnej i przeciążenie układu nerwowego,
  • umiejętność rozpoznawania intencji u siebie i innych ludzi, 
  • duża potrzeba ciszy, spokoju oraz prywatności

cechy osoby wysoko wrażliwej

Ciemna strona osobowości wysoko wrażliwej

1. Absorpcja cudzych emocji

Pewnie niejednokrotnie spotkałeś osobę, która jakby intuicyjnie wyczuwa, co trzeba zrobić, by wszyscy czuli się lepiej – może to być subtelna zmiana oświetlenia, miejsca siedzenia lub prawie niezauważalna zmiana tematu dyskusji.  

Osoby z wysoką wrażliwością postrzegają świat w sposób niezwykle empatyczny. Częściej kieruje nimi chęć pomocy i dbania o wszystko i wszystkich. Troska i łagodne usposobienie wynikają z tego, że potrafią im szczerze współczuć. Uchodzą za ciepłe i miłe.  

Łatwiej radzą sobie również z odczytywaniem ludzkich intencji, są wyczulone na subtelności, lepiej interpretują wysyłane przez nich komunikaty werbalne i niewerbalne. Bez problemu analizują ton głosu, mimikę czy mowę ciała.  

Jeśli jesteś osobą wysoce wrażliwą możesz odnosić wrażenie, że nastroje innych na ciebie wpływają, a absorpcja cudzych emocji może powodować wyczerpanie psychiczne, a nawet emocjonalny ból.  

2. Przeciążenie układu nerwowego

Żyjemy w świecie, w którym dzieje się naprawdę dużo. Wielu z nas odpowiada szybkie i głośne tempo życia, ale czasami przychodzą dni, kiedy czujemy się nieprzyjemnie pobudzeni, gdy wokół nas dzieje się zbyt dużo na raz.  

Osobowość wysoko wrażliwa cechuje zwiększona wrażliwość zmysłów na bodźce zewnętrzne, co może doprowadzać nawet do bólu somatycznego. Źródłem dyskomfortu jest nadmierna stymulacja wzroku, słuchu, węchu, dotyku, czy nawet smaku. WWO słyszą dźwięki inaczej, wyraźniej niż inni, nawet niewielkie światło może ich drażnić. Kumulacja bodźców – np. drażniące dźwięki, może powodować silne uczucie przytłoczenia, nudności, a nawet chęć ucieczki. WWO intensywnie przetwarzają informacje, co może powodować przeciążenie układu nerwowego i w efekcie prowadzić do zmęczenia psychicznego. 

wwo wysoka wrażliwość cechy osoby wwo

3. Większa podatność na stres 

Duża ilość i intensywność bodźców może być powodem silnego stresu. WWO cechuje również większa reaktywność emocjonalna. Potocznie można powiedzieć, że takie osoby więcej ,,biorą do siebie’’ oraz wszystkim się przejmują. Mają tendencje do porównywania się na tle fizycznym, społecznym, zawodowym, a nawet finansowym.

Odczuwany niepokój i napięcie może prowadzić do przewlekłego stresu i bólu głowy spowodowanego nieprzyjemnymi sytuacjami i negatywnymi myślami. Gorsze dni wpływają na codzienne funkcjonowanie. Obawa i lęk przed odrzuceniem mogą pojawić się nawet w sytuacjach, które większość społeczeństwa uznałaby za błahe. 

4. Perfekcjonizm w pracy i w życiu

Trudność z odpuszczaniem negatywnych myśli i emocji może przejawiać się większą rygorystycznością względem siebie i innych. Jednak ludzie wysoce wrażliwi są z reguły bardziej surowi właśnie względem siebie – często martwią się opinią innych ulegając mylnemu wrażeniu, że stale podlegają ocenie wszystkich dookoła. To sprawia, że mogą czuć się niezręcznie w większej grupie i obawiać się odrzucenia przez znajomych, rodzinę lub partnera. W obawie przed nieprzyjemnymi sytuacjami WWO mogą czuć się zobowiązane do naprawienia błędów – swoich i cudzych.

WWO nie lubią pracy pod presją i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą efektywnie pracować w warunkach zamieszania i przestymulowania. Także nadmiar obowiązków może być dla nich bardziej przytłaczający niż dla przeciętnego człowieka, dlatego mogą chcieć wykonać listę zadań jak najszybciej. Jednak osoby WWO są dobrymi pracownikami – angażują się w swoją pracę, są sumienne i pracowite.  

5. Wycofanie, unikanie konfliktów  

Każdy czasem odczuwa potrzebę wycofania się do miejsca, w którym może mieć odrobinę spokoju, gdzie może uwolnić się od zgiełku dnia codziennego. Tym bardziej osoby o dużej wrażliwości potrzebują więcej czasu, by przystosować się do nowej sytuacji.

Osoby wrażliwe znacznie częściej niż inni potrzebują czasu, by się zatrzymać, odpocząć, zregenerować zmysły i przemyśleć daną sytuację. Mogą więc częściej szukać miejsc, które pozwalają odetchnąć, uniknąć hałasu i ekspozycji na bodźce, dzięki czemu odzyskają siłę na kolejne zetknięcie z rzeczywistością. Wyjątkowo wrażliwe osoby nie lubią również przebywać w centrum uwagi ani w dużej grupie osób. Preferują przebywanie w samotności w celu wyciszenia się i odzyskania równowagi. 

WWO przeżywają kłótnie znacznie intensywniej od przeciętnego człowieka. Przede wszystkim nie lubią się kłócić, a wszelkie problemy wolą rozwiązywać rozmową. Jest to też związane z wyższym poziomem empatii i lepszym zrozumieniem innych. 

osoba wysoko wrażliwa wwo

6. Trudności w podejmowaniu decyzji  

Każdemu zdarza się stanąć w obliczu decyzji, która go przerasta. Jednak WWO mogą czuć większą niż przeciętna, potrzebę dogłębnej analizy podejmowanych kroków – rozważania wszystkich za i przeciw możliwych rozwiązań danego problemu. Chcą być pewni, że podjęta przez nich decyzja będzie jak najlepsza. Niestety często towarzyszy temu stres i strach.  

7. Overthinking

Osoby o wrażliwej osobowości dostrzegają więcej szczegółów i niuansów. Mają tendencję do wpadania w błędne koło analizowania doświadczeń, natłoku myśli oraz nieustannego wracania do przeszłości. Taka osoba stale odtwarza w głowie różne sytuacje (dużo częściej od innych ludzi). W wyniku tego następuje zazwyczaj przypływ negatywnych myśli. Wieczne wyobrażanie sobie minionych wydarzeń może powodować obsesję i niepokój. 

Związek z osobą wysoko wrażliwą

WWO nie jest zaburzeniem psychicznym ani nieprawidłowością, jednak niejednokrotnie może być źródłem życiowych trudności zarówno dla ludzi wysoko wrażliwych, jak i ich bliskich. Partnerzy osób wrażliwych mają wyjątkowe zadanie, dlatego w relacji z osobą wrażliwą z pewnością pomoże wiedza na temat wysokiej wrażliwości jako cechy. 

Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że osobowość wysoko wrażliwa może również współwystępować z lękiem, stresem lub depresją. Czasami osoby wysoko wrażliwe decydują się na terapię, po to, aby zrozumieć, co odróżnia je od innych i w jaki sposób mogą sobie radzić na co dzień.  

związek z osobą wysoko wrażliwą

Jak pomóc osobie WWO?

1. Samoświadomość

Każdy człowiek zasługuje na to, by być szczęśliwy i spełniony. Jeśli żyjemy w dyskomforcie, często towarzyszą nam sytuacje, w których nie umiemy się odnaleźć lub czujemy się przytłoczeni – warto zatrzymać się na moment lub nawet zrobić krok w tył i przyjrzeć się temu, co się dzieje. Gdy już pojmiemy, czym jest wrażliwość, będziemy mogli podjąć stosowne działania, by uczynić nasze życie prostszym i ustawić je tak, by wyeksponować i właściwie wykorzystać nasze mocne strony. Nie tworzyć nieświadomie takich, które mogłyby tworzyć nadmierną presję.

W zrozumieniu własnej natury i mechanizmów obecnych w życiu, które przekładają się na codzienne funkcjonowanie pomoże Ci nasz kanał POPKO Uzdrawianie Ciała i Ducha - taka skarbnica wiedzy, gdzie można znaleźć wiele materiałów, medytacji i działań. Twórca kanału - Zbigniew Jan Popko tłumaczy, kim jest człowiek, jaki drzemie w nim potencjał, jak zmienić siebie i swoje życie na lepsze.

2. Pozbądź się stresu 

W dzisiejszych czasach stres jest powszechnym zjawiskiem. Dotyka każdego w mniejszym lub większym stopniu. Gdy przychodzi stres człowiek się kruszy, a kiedy stres się nasila, człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak mało wie na temat swojej istoty. Jak radzić sobie ze stresem? Jak pokonać go raz na zawsze?  

Uzdrowiciel duchowy Zbigniew Jan Popko przygotował niesamowity prezent, który jest efektem działania niekonwencjonalnej medycyny wielowymiarowej. Jeśli chcesz wiedzieć, jak naprawdę pokonać STRES? Skorzystaj z działania: Skuteczny i krótki sposób na stres. Ta medytacja twórcza pozwoli na zniwelowanie lub całkowite pozbycie się nadmiernego stresu oraz powrót do dawnej harmonii i równowagi. 

3. Odczuj własną wyjątkowość

Badania pokazują, że co piąta osoba na świecie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, przejawia cechy WWO. Wrażliwość to doświadczanie życia całym sercem. Jest cechą, która pozwala spojrzeć na świat z szerszej perspektywy, przeżywać go mocniej i intensywniej niż pozostali ludzie.

Wrażliwe osoby potrafią budować silne i trwałe więzi, rozumieć innych bez słów i tworzyć piękne projekty w oparciu o partnerską współpracę bez rywalizacji. To właśnie oni są zdolni do przekraczania wszelkich umysłowych granic, przeżywania mistycznych stanów i twórczych uniesień. Dlatego są tacy cenni i niepowtarzalni. To prawdziwi artyści, ludzie, którzy odbierają wszystko w tonacjach harmonii, postrzegający wszystkie formy wibracji: słów, muzyki, obrazu i ruchu. 

Wpis redakcji popko.pl

6 sposobów jak wyjść z uzależnienia 11:00, dnia 01 grudzień 2022r.
Wysokie wibracje - klucz do sukcesu 11:00, dnia 16 grudzień 2022r.
Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2024