Jesteś tutaj: Blog Rozwój osobisty Jak radzić sobie z samotnością?

Jak radzić sobie z samotnością?

#samotność #jakniebyćsamotnym

Data publikacji: 14:23, dnia 25 marzec 2022r.
Kategoria:Rozwój osobisty
5254
0

Samotność jest tematem wielu filmów, książek i utworów muzycznych, których tytuły można by tu długo wymieniać. Czy powstają z powodu samotności? Autorzy czują temat bycia samotnym, więc możliwe, że pisanie tekstów piosenek, powieści, czy scenariuszy filmowych wynika z chęci wyrażenia poczucia izolacji i braku połączenia z innymi. Na podstawie przykładów zdobycia popularności przez twórców widać, że samotność można przetransformować w sławę, pieniądze, radość z tworzenia, szczęście i przyjaźń.

Jak radzić sobie z samotnością, gdy nie mamy talentu pisarskiego? Jak nie czuć się samotnym w zwyczajnym życiu? Jest przecież Internet, portale społecznościowe, fora dyskusyjne, portale randkowe dla ludzi w każdym wieku. W koło pełno ludzi, twarzy, znajomych… w miarę jak jesteśmy coraz bardziej zaangażowani w wirtualne życie, jednocześnie możemy czuć się jeszcze bardziej wyizolowani. Czy kiedykolwiek czułeś się samotny w tłumie?

Rodzaje samotności w psychologii

samotny chłopiec

Jak radzić sobie z samotnością, która jest coraz bardziej popularnym i niezwykle złożonym zjawiskiem psychologicznym? Każdy z nas choćby raz w życiu doświadczył jakiegoś rodzaju opuszczenia, choćby na krótki czas. Z pewnością pamiętamy to bolesne uczucie, które towarzyszy nam w różnym stopniu i nasileniu. Jak sobie poradzić z samotnością i brakiem intymności z partnerem? Jakie są skutki samotności w długotrwałym związku?

 

 Spójrzmy najpierw na rodzaje samotności w aspekcie psychologicznym:

  • Ja tu nie pasuję – samotność w tłumie to poczucie, że znajdujesz się w miejscu, które jest znane, ale czujesz się inny od pozostałych. Nie opuszcza cię wrażenie, że nie pasujesz do tego świata. Ten rodzaj samotności powoduje poczucie odizolowania, nawet jeśli dookoła jest mnóstwo ludzi. To dzisiaj dobrze znane zjawisko.
  • Brak miłości może dotykać osobę, która ma rodzinę i szerokie grono znajomych oraz przyjaciół. Nawet w na pozór bliskim związku możesz poczuć się samotny, jeśli brakuje w nim intymnej więzi z partnerem, albo ktoś w tej parze nie jest w stanie obdarzyć drugiej osoby uczuciem miłości. Jak pogodzić się z samotnością w związku? Czy nadal warto utrzymywać taką relację?
  • Brak nici porozumienia – to wrażenie polegające na odczuciu, że nie da się znaleźć innych osób, które podzielają te same zainteresowania i kultywują podobne wartości. W takiej sytuacji trudno jest nawiązać z kimś znajomość, czy głębszą relację, bo brakuje podstawowej nici porozumienia. Jak sobie poradzić z samotnością z powodu braku porozumienia?
  • Osamotnienie w nowej sytuacji z powodu emigracji, zmiany miejsca zamieszkania, nowej pracy, związku małżeńskiego i przeprowadzki do innego miasta. Może rozpoczynasz edukację na nowej uczelni i nikogo nie znasz? Jak pogodzić się z samotnością w nowym otoczeniu, jeżeli jesteś osobą towarzyską i rodzinną? W takim przypadku można mówić nie tylko o rodzaju samotności, ale dodatkowo ostresie wywołanym nową sytuacją.
  • Tęsknota za obecnością kogoś, kogo już nie ma, lub tęsknota za konkretną osobą np. byłym partnerem, dzieckiem, które wyfrunęło już z rodzinnego gniazda, mężem lub żoną, która wyjechała na jakiś czas. Może być to także tęsknota za pewnym stanem rzeczy. Może przeprowadziłeś się do własnego mieszkania? Nagła zmiana oraz cisza może wywołać poczucie samotności.

Jak radzić sobie z samotnością czasową?

Odczucie samotność można także podzielić pod względem czasu trwania. Istnieje samotność chwilowa, dotycząca krótkiego czasu i chroniczna, dająca się we znaki przez długi okres. Nie każdy wie bowiem, jak sobie poradzić z samotnością, dlatego ten problem może narastać latami – z początku niezauważony, ale później już z nawyku tolerowany.

Przelotnego poczucia samotności doświadczył niemal każdy. Jak nie czuć się samotnym w obcym mieście?  W wielu takich sytuacjach problem w pewnym sensie rozwiązuje się samoistnie. W nowym miejscu zamieszkania poznajesz sąsiadów, nawiązujesz znajomości w pracy, szkole. Każde wyjście z domu jest okazją, aby kogoś poznać. Jeżeli lubisz zwierzęta, na spacerze z psem możesz zawrzeć znajomości z innymi opiekunami na wybiegu dla czworonogów lub w pobliskim parku. Z kotami sytuacja wygląda nieco inaczej, choć także może prowadzić do rozwiązania problemu osamotnienia.

samotna dziewczyna

Samotność chroniczna, długotrwała

W miarę łatwo pokonać samotność tymczasową. Nowe relacje ze współpracownikami są powodem do spotkań – także na gruncie prywatnym. Wychodząc na miasto, wiesz jak radzić sobie z samotnością; przy odrobinie szczęścia poznajesz grupkę przyjaciół, która jest otwarta na poszerzenie swojego grona o kogoś, kto właśnie się tu przeprowadził.

Mówiąc o samotności chronicznej, bierzemy pod uwagę, że może ona trwać długimi latami. Przewlekła samotność może być też niezależna od tego, ile osób znajduje się w naszym otoczeniu. Jakie są skutki długotrwałej samotności? Z punktu widzenia psychologii to bardzo niebezpieczny stan, który może nawet powoli rujnować zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Warto jak najszybciej zająć się naprawą własnych emocji i pozycji w związku, rodzinie i społeczeństwie.

Pogodzić się czy szukać sposobu – jak nie czuć się samotnym?

Jak nie czuć się samotnym, porzuconym i wyizolowanym? Może powinniśmy szukać sposobu na to, jak pogodzić się z samotnością i czuć się po prostu dobrze we własnym towarzystwie? Jak już wspominaliśmy na początku tego artykułu, samotność można przetransformować w przyjaźń, radość, szczęście, a nawet w spektakularny sukces. Na stronie popko.pl dostępne są unikatowe materiały dla wszystkich chcących zmienić smutną samotność na pełne satysfakcji życie.

Pozwól ogarnąć swoje życie – praca z energią na odległość

kobieta patrząca z optymizmem

Wiemy już, jakie są rodzaje i skutki samotności oraz jak nie czuć się samotnym w nowym otoczeniu. Sięgnijmy teraz do narzędzia energetycznego, czyli bioenergoterapii, która bezpośrednio wpływa na oczyszczenie i usunięcie blokad w przepływach energii.

Medytacja i bioenergoterapia mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim na początkowym etapie rozwijania samoświadomości i pokonywania życiowych schodów są to dwa niezwykle pomocne narzędzia, które uzupełniają siebie nawzajem i przynoszą wiele korzyści.

Uzdrawianie na odległość to sesje prowadzone na kanale YouTube dla osób, które wcześniej zapiszą się na listę uczestników. Na stronie popko.pl są dostępne informacje, kiedy odbędzie się najbliższa sesja i jak skorzystać z pracy uzdrowiciela.

Podsumowując – jak radzić sobie z samotnością? Dla człowieka, który czuje się wyizolowany i żyje w przekonaniu niedopasowania, medytacja jest sposobem na nawiązanie głębszej relacji z samym sobą. Jest ona lekarstwem na choroby XXI wieku, do których zalicza się również samotność. Medytując, można doświadczyć większego poczucia wartości i łatwiej odnaleźć się jako jednostka w świecie. Zestrojenie z samym sobą pozwala odnaleźć własną ścieżkę i czerpać z życia radość istnienia – zarówno samotnie, jak i w związku. Odmień swoje życie!

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2025