Zaburzenia lękowe - jak opanować lęk
#lęk # zaburzenia lękowe # stres # psychologia #
Wszyscy reagujemy na stresujące sytuacje w sposób indywidualny. W większości przypadków doświadczamy objawów lęku, takich jak stres, nerwowość, niepokój czy strach, aż sytuacja lub czynnik stresujący minie. Czasem jednak przytłaczające uczucie niepokoju, może być nadmierne, a nawet utrzymywać się na stałe.
Lęk to reakcja biologiczna naszego organizmu, związana z przewidywaniem nadchodzącego niebezpieczeństwa.
Emocja ta przez wieki była wykorzystywana do przetrwania, ale gdy wymyka się spod kontroli powoduje cierpienie, zaburzenia funkcjonowania, czasem nawet bardzo poważne powikłania. Jeśli występujące objawy lęku stają się stałe, nadmiernie nasilone lub zakłócają codzienne funkcjonowanie, możesz cierpieć na zaburzenia lękowe.
Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych typach zaburzeń lękowych i dowiedz się jak osoba doświadczająca lęku może opanować i zmniejszyć nieprzyjemne odczucia towarzyszące zaburzeniom lękowym.
Nerwica, lęk czy depresja
W latach siedemdziesiątych zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia dysocjacyjne i dysfunkcje seksualne były grupowane razem jako jedno, ogólne schorzenie określane mianem "nerwica". Obecnie jednak badacze wychodzą poza tę koncepcję i dochodzą do wniosku, że lęk to proces, który ma swoje źródła nie tylko w czynnikach psychologicznych, ale również w genetyce, hormonach oraz neurofizjologii.
Rozpoznania zaburzeń lękowych
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nerwica jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie. WHO definiuje nerwicę jako zaburzenie psychiczne charakteryzujące się występowaniem niepokoju lub lęku, który jest nieproporcjonalny do sytuacji oraz przewlekłym i uporczywym. Nerwica może mieć różne objawy, takie jak napady paniki, lęki, unikanie sytuacji, które wywołują niepokój, natręctwa, zwiększoną drażliwość oraz zaburzenia snu.
W raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2016 roku, ponad 38% mieszkańców Europy było leczonych, najczęściej z powodu zaburzeń nastroju i lękowych. W Polsce liczba osób korzystających z poradni psychiatrycznych rośnie, a aż 24% z nich to pacjenci z zaburzeniami nerwicowymi, uważanymi przez Polaków za główną przyczynę utraty zdrowia. To oznacza, że wiele osób codziennie cierpi odczuwając różne zaburzenia lękowe lub zna kogoś, kogo na co dzień dotyka odczuwanie silnego lęku .
Objawy zaburzeń lękowych
Objawy zaburzeń lękowych mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju zaburzenia, stąd objawy lęku mogą obejmować:
- Nadmierną obawę - osoba doświadczająca lęku może odczuwać ciągłe i silne poczucie niepokoju, które nie ma związku z rzeczywistymi zagrożeniami.
- Napady paniki - nagły początek intensywnych objawów lękowych, takich jak duszność, uczucie duszenia, kołatanie serca, dreszcze, drżenie, pocenie się, nudności lub zawroty głowy.
- Fobie specyficzne - nieuzasadniony i uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, przedmiotami, zwierzętami lub ludźmi.
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - powtarzające się, niekontrolowane myśli lub zachowania, które osoba czuje się zmuszona wykonywać.
- Zaburzenia stresowe pourazowe - występują po traumatycznych wydarzeniach, takich jak wypadki samochodowe, napady rabunkowe, przemoc fizyczna lub wojna.
- Zaburzenia lękowe związane z chorobą - występują u osób, które cierpią na poważne choroby, takie jak choroby serca, nowotwory lub choroby neurologiczne.
- Zaburzenia lękowe związane z substancjami - występują u osób, które nadużywają substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol lub narkotyki.
Jeśli uważasz, że masz objawy nerwicy lękowej, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego, który może pomóc w diagnozie i leczeniu.
Zaburzenia lękowe uogólnione
Zaburzenia lękowe uogólnione to jedne z najczęściej występujących. Charakteryzują się permanentnym zamartwianiem się, zwłaszcza wtedy, kiedy spotykamy się z trudnościami czy przykrymi wydarzeniami w codziennym życiu. Osoby dotknięte tym rodzajem lęku są w ciągłym napięciu i czujności, powodującym dyskomfort i niemożność odprężenia się. Zespół lęku uogólnionego rozwijać się może u osób w dowolnym wieku, jednak zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety.
Zespół stresu pourazowego
To zaburzenie lękowe występujące u osób, które doświadczyły poważnych i traumatycznych wydarzeń lub były jego świadkiem, np. wypadku samochodowego, wojny, klęski żywiołowej, śmierci, przemocy psychicznej lub fizycznej. Zespół stresu pourazowego jest reakcją na wysoce stresującą sytuację, która często związana jest z utratą zdrowia lub realnym zagrożeniem życia. Osoby doświadczające stresu pourazowego, mogą mieć skłonności do unikania sytuacji lub osób, które przypominają o traumatycznych wydarzeniach lub przeżywać je poprzez retrospekcje. Głównymi objawami zwykle są powracające wspomnienia z tragicznego zdarzenia, koszmary senne i ciągłe napięcie.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne zwane inaczej nerwicą natręctw to odmiana zaburzeń, która charakteryzuje się występowaniem przymusowych czynności lub natrętnych, obsesyjnych myśli. Zwykle osoba dotknięta tym rodzajem zaburzenia, odczuwa lęki przed jakimiś sytuacjami lub bodźcem. Próbując zapobiec ewentualnym zagrożeniom, stosuje rytuały, np. sprawdza czy zamknęła drzwi, zakręciła kaloryfery lub często myje ręce. Niestety wykonanie danej czynności nie przynosi ulgi a często wręcz przeciwnie – nasila przymus powtarzania danej czynności we „właściwy sposób”.
Zespół lęku panicznego
Zespół lęku panicznego jest zaburzeniem, które objawia się atakiem paniki. To nagłe intensywne epizody lękowe połączone z objawami fizycznymi, takie jak np. palpitacje serca, zawroty głowy, duszności, wrażenie, że zaraz wydarzy się coś strasznego. Napady paniki mogą pojawić się niespodziewanie, jak i również mogą być wywołane przez różne bodźce lub stresujące sytuacje. Ludzie dotknięci przez lęk paniczny często wycofują się z kontaktów towarzyskich, unikają miejsc publicznych i mają problemy w życiu zawodowym.
Fobie specyficzne
Fobia to rodzaj lęku charakteryzujący się obawą przed różnymi sytuacjami, osobami, zwierzętami lub obiektami, których się unika. Osoba zetknięta z bodźcem, odczuwa skrajnie negatywne emocje, pojawiają się również objawy ze strony ciała fizycznego, przypominające napady paniki.
Fobie specyficzne to zaburzenia lękowe charakteryzujące się silnym, nieuzasadnionym lękiem lub unikaniem konkretnych obiektów, sytuacji lub działań i mają wiele różnych odmian. Istnieją różne postacie fobii:
- Fobia społeczna - unikanie sytuacji społecznych w tym kontaktów z ludźmi
- Klaustrofobia – lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami
- Nyktofobia – lęk przed ciemnością
- Arachnofobia – lęk przed pająkami
- Akrofobia – lęk przed wysokością
- Agorafobia – lęk przed otwartą przestrzenią
Przyczyny zaburzeń lękowych
Przyczyny występowania zaburzeń lękowych mogą być różnorodne, jako najczęstsze wymienia się:
- Genetyka - nerwica może mieć podłoże genetyczne, a więc osoby, u których w rodzinie występują zaburzenia lękowe lub nerwicowe, mogą być bardziej podatne na rozwinięcie nerwicy.
- Stres - doświadczanie chronicznego stresu lub traumatycznych wydarzeń może zwiększać ryzyko rozwoju nerwicy.
- Praca - osoby pracujące w wysokim tempie, pod presją czasu, wymagające pełnej uwagi i skupienia, mogą być bardziej narażone na rozwój nerwicy.
- Problemy emocjonalne - osoby z niskim poczuciem własnej wartości, niską samooceną, lękiem lub depresją mogą być bardziej podatne na nerwicę.
- Choroby fizyczne - niektóre choroby fizyczne, takie jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera lub choroby tarczycy, mogą zwiększać ryzyko rozwoju nerwicy.
- Uzależnienia - nadmierne spożywanie alkoholu lub substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki lub papierosy, może zwiększać ryzyko rozwoju nerwicy.
Wiele osób z nerwicą ma wiele różnych czynników ryzyka, nie zawsze możliwa jest unikanie sytuacji lękowych. Ważne jednak, aby zidentyfikować symptomy zaburzeń lękowych i rozpoznać objawy nerwicy lękowej jak najwcześniej oraz jeśli zajdzie taka potrzeba podjąć właściwe leczenie.
Popularne metody leczenia zaburzeń lękowych
Nieleczone zaburzenia lękowe, takie jak nerwica, mogą prowadzić do znacznych konsekwencji zdrowotnych i społecznych, takich jak niezdolność do pracy, izolacja społeczna, problemy rodzinne oraz ryzyko samobójstwa. Dlatego też zaleca się, aby osoby, które odczuwają różne rodzaje zaburzeń lękowych skonsultowały się ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami lękowymi w celu uzyskania odpowiedniego leczenia
Leczenie zaburzeń lękowych może obejmować terapię psychologiczną, farmakoterapię lub ich kombinację. Ważne jest również stosowanie technik relaksacyjnych tj. joga czy medytacja oraz eliminowanie czynników stresowych.
Zadbaj o siebie, a zmniejszysz ryzyko występowania zaburzeń lękowych
Zdrowie to nasze największe bogactwo, warto więc zadbać o siebie, zanim objawy zaburzeń stresu przybiorą na sile i przejawią się w postaci konkretnych zaburzeń lękowych utrudniających codzienne funkcjonowanie.
Istnieje wiele naturalnych sposobów na zmniejszenie lęku i poprawę samopoczucia, w tym:
- Zdrowa dieta
- Spożywanie probiotyków i produktów fermentowanych.
- Ograniczenie spożycia kofeiny.
- Powstrzymywanie się od picia alkoholu.
- Rzucenie palenia.
- Regularne ćwiczenie fizyczne.
- Terapia oparta na medytacji.
Możesz sobie poradzić z napadami lęku
Badania wykazały, że regularna praktyka medytacji może znacznie obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu związanego z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami nastroju i innymi problemami zdrowotnymi.
Medytacja może być skutecznym sposobem na redukcję stresu i lęku oraz poprawienie zdrowia psychicznego. Pomaga wyciszyć umysł, kontrolować emocje oraz osiągnąć spokój i równowagę. Korzyści te objawiają się poprzez zmniejszenie ciśnienia krwi, zmniejszenie kłopotów ze snem oraz ustąpienie dolegliwości bólowych. W sferze psychicznej medytacja ułatwia identyfikację i rozwiązanie problemów, co przyczynia się do wzrostu pewności siebie, akceptacji siebie oraz wiary we własne możliwości. Dodatkowo, medytacja poprawia zdolność do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.
Medytacja wpływa również na wzmocnienie odporności na stres poprzez zwiększenie świadomości swoich myśli i emocji oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie z nimi. Dzięki temu, ludzie, którzy regularnie medytują, są w stanie lepiej kontrolować swoje reakcje na stresujące sytuacje, co pozwala na zmniejszenie poziomu stresu i poprawienie ogólnego samopoczucia.
Jak powstrzymać stres i stany lękowe
Jak pokonać stres skutecznie i długofalowo?
Do zagadnienia stresu i zaburzeń lękowych warto podejść holistycznie. Objawy stresu mają bowiem w 70% swoje podstawy w zaburzeniach energetycznych. Jeśli chcesz poznać kompletną biomechanikę stresu i zaburzeń lękowych w ujęciu naukowym dopełnioną spojrzeniem duchowym oraz poznać skuteczne techniki na stres koniecznie zobacz materiał:
"Jak pokonać stres. Skuteczne sposoby na stres, które działają OD RAZU".
Wpis redakcji popko.pl